Na czym polega karuzela podatkowa – jak się nie dać wciągnąć w wyłudzenia VAT?

Co gdyby Hussar Gruppa spłacał tylko niektórych wierzycieli w obecnej sytuacji? Co mogą zrobić wierzyciele
21 września 2018
Hussar Transport S.A. ogłasza upadłość – co należy teraz zrobić?
27 października 2018

Zmiany przepisów nie są niczym nadzwyczajnym, praktycznie codziennie pojawiają się nowe projekty ustaw i rozporządzeń, propozycje zmian poddawane dyskusji oraz nowelizacje obowiązujących rozwiązań, jednakże jedna gałąź prawa jest szczególnie często modyfikowana, a mimo to nadal nie funkcjonuje tak jak zakładano i ciągle pojawiają się nowe pomysły na rozwiązanie bieżących problemów.

Mowa oczywiście o prawie podatkowym, któż z nas bowiem nie słyszał o coraz to nowych pomysłach na uszczelnianie poboru podatków, w szczególności VAT-u, efekt jest jednakże taki, że system nadal nie funkcjonuje tak jak powinien, a karuzela podatkowa wyłudzająca VAT kręci się nadal w najlepsze.

Żeby jednakże zrozumieć funkcjonowanie karuzeli podatkowej, najpierw należy poznać różnicę pomiędzy podatkiem należnym, a naliczonym. Podatek należy, jak sama nazwa wskazuje, to podatek, który należy się państwu, a więc ten który powinien zostać odprowadzony przez podatnika do budżetu państwa.

Dokonując sprzedaży towarów zawsze podatek należy odprowadzić, jeżeli oczywiście podatnik nie jest zwolniony z zapłaty tego podatku. Podatek naliczony to z kolei podatek, który podatnik już zapłacił, gdy np. zakupił pewne towary, i o wysokość tego podatku naliczonego, czyli zapłaconego, może zostać pomniejszona wysokość podatku należnego, czyli tego, który powinien zostać zapłacony.

Jeśli więc w danym miesiącu podatek naliczony wynosił 500 zł, a podatek należy 700 zł, to po rozliczeniu podatnik nie zapłaci do budżetu 700 zł, lecz 200 zł. Jeżeli jednak podatek naliczony przewyższa podatek należy, to podatnik nie tylko nie zapłaci żadnej sumy do budżetu państwa, lecz również może przenieść nadwyżkę na kolejny okres rozliczeniowy, bądź może wystąpić o jej zwrot na rachunek bankowy.

Takie dysponowanie powstałą nadwyżką jest szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary w innych krajach Unii Europejskiej, gdyż wówczas mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i zastosowaniem zerowej stawki podatku, wówczas jednakże bardzo łatwo o nadużycia.

Terminem „karuzela podatkowa” określa się natomiast proceder, który polega na wyłudzaniu podatku VAT właśnie poprzez wykorzystanie obowiązujących przepisów i legalnych zasad rozliczania i zwrotu podatku. Do stworzenia karuzeli podatkowej potrzebnych jest kilka firm, im więcej zaangażowanych podmiotów, tym trudniej cały proces prześledzić i tym samym wykazać, że do wyłudzenia doszło, większość jednakże biorących udział w procederze firm to firmy fikcyjne, założone tylko po to by posłużyć się nimi do wyłudzenia podatku.

Karuzela podatkowa działa natomiast w bardzo prosty sposób, gdyż polega na kilkukrotnym zbyciu tego samego towaru, którego cena przy każdej transakcji rośnie. Finalnie natomiast towar trafia do jego pierwotnego właściciela, czyli do firmy, która po raz pierwszy towar sprzedała, w międzyczasie oczywiście podatek jest kilkukrotnie rozliczany i zwracany podatnikowi.

Najczęściej w karuzelę podatkową zaangażowane są podmioty z przynajmniej dwóch krajów Unii Europejskiej, gdyż jak zostało powyżej wskazane, wówczas stosuje się zerową stawkę podatku VAT, pod pozorem legalnych transakcji handlowych łatwo można więc ten podatek wyłudzić. Karuzela rozpoczyna się od wprowadzenia na rynek, czyli sprzedaży, określonego towaru.

Więcej informacji o sprawach karno skarbowych:

http://www.kancelaria-prawo-karne-skarbowe.pl

Towar ten jest zbywany do Polski przez podmiot z innego kraju Unii Europejskiej, np. z Francji, gdy więc dochodzi do takiej sprzedaży to jest ona opodatkowana zerową stawką podatku, gdyż mamy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Towar jest zatem już w Polsce, jednakże podmiot, który ten towar nabył nie jest prawdziwą firmą, tylko tzw. słupem, firma ta więc odsprzedaje nabyty towar po nieco wyższej cenie kolejnej fikcyjnej firmie, naliczając już podatek według obowiązujących stawek, jednakże podatek ten nigdy nie zostaje odprowadzony, gdyż firma, która towar odsprzedała przestaje istnieć.

Kolejna firma ponownie towar sprzedaje, również po wyższej cenie, i tutaj już zwykle dochodzi do rozliczenia podatku, firma ta rozlicza podatek należny z naliczonym i jakieś środki do budżetu państwa odprowadza, jest to jednakże zwykle niewielka kwota w porównaniu z tą, która powinna zostać odprowadzona przez firmę, która towar od zagranicznego dostawcy nabyła.

Taka odsprzedaż może nastąpić kilka razy, istotne jednak jest, że ostatecznym i końcowym odbiorcą towaru jest firma zagraniczna, która towar na rynek wprowadziła. W takim bowiem przypadku ponownie dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z zerową stawką podatku, zatem firma, która dokonała sprzedaży towaru na rzecz firmy z zagranicy może odliczyć cały podatek VAT, który został wskazany na fakturze, którą ta firma otrzymała, gdy towar nabywała. Oszustwo w przypadku karuzeli podatkowej polega więc najpierw na nieodprowadzeniu podatku przez pierwszą firmę, która sprzedaży na terenie Polski dokonała oraz uzyskaniu zwrotu podatku przez ostatnią firmę, która towar sprzedała za granicę.

Kancelaria adwokacka adwokat Jacek Sosnowski adwokaci i radcowie prawni specjalizuje się w pomocy prawnej w zakresie zarzutów o wyłudzenie podatku VAT lub też udział w karuzeli VAT.

Masz tego typu problem zapraszamy do kontaktu – pomagamy na terenie całego kraju

tel. (22) 2951294

tel kom: 604 905 856

e-mail: adwokat@adwokatjsosnowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *